PRAVO NA PRIVATNOST, TAJNO PRAĆENJE I SNIMANJE U KRIVIČNOM POSTUPKU, a kao iniciranje združenog istraživačkog projekta LJUDSKA PRAVA U SISTEMU NACIONALNE BEZBEDNOSTI
Međunarodni institut sa bezbednost (MIB) u saradnji sa Centrom za evropske studije bezbednosti iz Holandije (CESS) organizovao je naučno stručni skup sa temom: PRAVO NA PRIVATNOST, TAJNO PRAĆENJE I SNIMANJE U KRIVIČNOM POSTUPKU, a kao iniciranje združenog istraživačkog projekta LJUDSKA PRAVA U SISTEMU NACIONALNE BEZBEDNOSTI.
Sa intenziviranjem i širenjem borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije kao državnog i društvenog prioriteta u Srbiji, a u okviru Strategije te borbe, javlja se i potreba jedne celovite analize delovanja državnih organa u sprovođenju mera tajnog praćenja i snimanja u krivičnom postupku. Kada je u pitanju organizovani kriminal i korupcija, ove mere se javljaju kao nezaobilazno i često ključno dokazno sredstvo, ovim rečima Prof. dr Zoran Dragišić otvorio je naučni skup.
Tajne mere koje sprovode tajne službe predstavljaju stalnu opasnost zloupotrebe. Da li je primena takvih mera nužna, postoje li drugi načini kako bi se obezbedili dokazi i pre svega postoji li efikasan i neophodan nadzor odnosno demokratska civilna kontrola?
Diskusija je otvorena na temu ključnih pitanja:
-Ko zloupotrebljava prikupljene podatke plasirajući ih u medijima?
– Zašto ostaje neistraženo i nekažnjeno objavljivanje takvih podataka pre i izvan krivičnog postupka?
– Kako uvesti red i zakonitost u ovoj sferi, kako obezbediti veću sigurnost građana, efikasniju zaštitu privatnosti, a istovremeno i efikasnost u prikupljanju dokaza u svrhe krivičnog postupka?
Konferenciji su prisustvovali predstavnici službi bezbednosti, naučno istraživačke ustanove iz domena bezbednosti i ljudskih prava, predstavnici diplomatskog kora, ugledni advokati, profesori pravnih fakulteta i fakulteta bezbednosti…
Galerija